شرد

شرد چیست؟

مواد اولیه برای صنایع ذوب و تولید فولاد اشاره کردیم، عمده‌ترین منابع مورد استفاده برای کارخانجات فولادسازی، قراضه‌ها یا انواع ضایعات آهن هستند. این قطعات پس از اینکه به عنوان تکه‌های آهنی بلا استفاده به مراکز جمع آوری و ساماندهی ضایعات تحویل داده شدند، می‌بایست از هم تفکیک شوند. اما تفکیک و جداسازی اقسام ضایعات آهن تنها عملیات مورد نیاز قبل از ذوب نخواهد بود، بلکه برنامه‌های دیگری نیز قبل از بارگیری در کوره انجام می‌شود.

یک نمونه از برنامه‌های مهم که قبل از شارژ کوره بر روی قراضه‌ها پیاده می‌شود، آماده‌سازی قطعات به منظور تسهیل فرایند بارگیری و جابجایی است. لازم به ذکر است که این آماده‌سازی تغییراتی در فیزیک قراضه‌ها ایجاد کرده که در نهایت شارژ کوره‌ها را آسان‌تر می‌کند. البته این عملیات که توسط ماشین‌آلات مختلف انجام می‌گردد، فواید بسیار زیادی در روند بازیافت ضایعات آهنی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

شردر (shredded) به قطعات قراضه خرد شده‌ای که از قراضه‌های آهن ضایعاتی بدست می‌آید، گفته می‌شود. در فرایند تولید شردر، ضایعات آهن را با انواع ماشین آلات صنعتی پرس، برش، قیچی و مانند آن به قطعات بسیار کوچکتر تبدیل می‌کنند. در بین این دستگاه‌ها نیز تفاوت‌ها و مکانیسم‌های متعددی وجود دارد. برای مثال، برخی از آن‌ها فلزات را به وسیله‌ی جریان گاز برش می‌دهند و برخی دیگر با قیچی و گیوتین‌های عظیم این کار را انجام می‌دهند.

فواید تبدیل قراضه‌ها به شردر:

بحث بازیافت ضایعات آهن با این که سود و منفعت زیادی برای اقتصاد، محیط زیست و صنایع دارد، اما با رعایت برخی نکات می‌توان سود آن را بیشتر نیز کرد. چه صنعتی است که از سود بیشتر خوشش نیاید؟ قراضه‌هایی که به صورت شردر یا قراضه خرد شده در آمده باشند، علاوه بر سود بیشتر، برخی ضررهای بارگیری قراضه در کوره‌ها را نخواهند داشت.

جایگزینی قراضه‌های حاوی قطعات درشت با شردر سبب کاهش زمان کلی ذوب خواهد شد. این مساله شاید ساده بیان شود، اما وقتی پای صنایع و کارخانه‌های بزرگ ذوب و بازیافت فلزات پیش بیاید، بسیار مهم می‌شود. زیرا در کسب و کارهای کلان، مخارج کلانی نیز وجود داشته و سود بیشتر و بهره‌وری و راندمان بالاتر مورد توجه است. تولید شردر از کارهایی است که در زمینه‌ی بازیافت اثر مثبت می‌گذارد.

تبدیل قطعات بزرگ قراضه‌های آهنی به قراضه خرد شده بطور موثری مصرف انرژی را کم می‌کند. هم‌چنین به دلیل سایز کوچکتر شردر، زمان شارژ کوره‌ها و ذوب شدن مواد کوتاه‌تر می‌شود. لازم به ذکر است که ذرات ریز شده‌ی ضایعات نسبت به ضایعات با ابعاد بزرگ و کناره‌های تیز و برنده، آسیب بسیار کمتری به کوره وارد می‌کنند. مصرف انرژی کمتر، ذوب سریعتر و بارگیری آسان تر کوره‌ها، همگی کمک می‌کنند تا آلودگی کمتری توسط تاسیسات به هوا وارد شود.

قراضه عمده‌ترین ماده‌ی اولیه برای کوره‌های ذوب است که در کوره‌های القایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به حجم عظیم قراضه مورد نیاز برای تولید حجم فولاد مورد تقاضا، تبدیل قطعات به شردر با فواید مذکور، بسیار مفید است. البته برای اعمال این تغییرات لازم است ماشین‌آلات فشرده‌سازی و پرس برای کارخانجات مربوط خریداری شود. اما این هزینه‌ی اضافی با توجه به سود نهایی قراضه خرد شده بصرفه خواهد بود.